Göz Lazer Ameliyatı No Touch Laser

No Touch Laser

Merhabalar, Öncelikle no touch laser isimli blog sayfasını neden açtığımdan bahsetmek isterim;

Gözlükten nasıl kurtulurum araştırması yapmaya başladıktan bir süre sonra No Touch Laser tedavisiyle karşılaştım. Bu sırada diğer lazer yöntemlerini de araştırdım.  Göz hastanelerine giderek bilgiler edindim. Sonunda Veni Vidi Göz’de lazer tedavisi oldum. Bu sürecin öncesini ve sonrasını blog sayfam üzerinden paylaşmak istedim.  Benimle aynı tedaviyi olan kişilerle iletişime geçmek, olmayı düşünenlere deneyimlerimi aktarmak üzere yazımı sürekli güncelleyerek paylaşımda bulunacağım.

Göz Lazer Ameliyatları

Aslında birçok insanın göz çizdirmek olarak bildiği gözdeki kırma kusurlarının giderilmesini sağlayan lazer ameliyatlarıdır. No Touch Laser’de bu yöntemlerden biri. Bu tedavinin haricinde LASIK, Excimer, PRK gibi yöntemlerde bulunmaktadır.  Göz doktorunuza muayene olduğunuzda, doktorunuz sizin göz yapınıza uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.  Daha önce kornea yapısı ince olduğu için tedavi olamayan kişilerinde No Touch Laser ile tedavi olabileceğini belirtmekte fayda olacaktır. Çünkü ilk gittiğim göz hastanesinde korneam ince olduğu için lazere uygun olmadığım söylenmişti.

Göz Lazer Ameliyatı Olmayı neden istedim?

Miyop ve göz numaralarım yüksek olduğu için gözlüksüz baktığımda uzakta olan her şey benim için bulanıktı. Miyopla astigmatta birleşince gözlüğe bağımlı hale gelmiştim. Gözlük takmadığım anda düşük görme kalitesiyle baş ağrısı gibi problemlerim oluyordu. Yazın denize gittiğimde ya da kışın soğuk hava şartlarında gözlük takmak ise oldukça zorlaşıyordu. Gözlük takmadığımda ise, uzaktan bana doğru yaklaşan arkadaşımı bile seçmekte zorlanıyordum, yanıma yaklaşınca görebiliyordum. Teknolojinin de gelişmesiyle lazer ameliyatlarındaki ilerlemeler hakkında haberler görüyordum. Bu haberlerden biri tedavinin tek göz için 30 saniyede tamamlanacağı bilgisini vermekteydi. Ayrıca göze kesi ve temasın olmayacağı bilgisi verilmekteydi. Bunları da duyunca göz lazer ameliyatı üzerine araştırmalarımı yoğunlaştırmaya başladım. Tedavi öncesi araştırma yaparken izlediğim haberin videosuna ulaşma fırsatım da oldu. İzlemek isterseniz haberin videosunu aşağıda paylaşıyorum.

Haber Videosu:

OPERASYON ÖNCESİ

–  17.10.2016

Söz konusu sağlık olduğundan öncelikle İngilizce kaynaklar da dahil büyük bir titizlikle araştırma yaptım. Sosyal medya üzerinden bir süre Op. Dr. Ertan Sunay’ı takip ettim. Youtube üzerindeki videolarını izledim. Daha sonra Op.Dr. Ertan Sunay’dan randevu alarak Caddebostan’da Veni Vidi Göz hastanesine gittim. Muayene aşamasında kuru göz olup olmadığıma bakıldı, göz tansiyonum ölçüldü ve retina tabakam incelendi. Sonrasında kornea kalınlığı ve haritasını belirleyebilmek için kornea topografi ve pakimetri vb. testler (Refraktif testler)yapıldı.  Yapılan tetkiklerden sonra No Touch Laser tedavisi için göz yapımın uygun olduğu belirlendi. Ertan hoca programının uygun olduğunu istersem aynı gün tedavi olacağımı söyledi.  O an heyecan yaptım ve 3 gün sonrası için yani 20 Ekim Perşembe günü ameliyat için randevum planlandı.

OPERASYON GÜNÜ

20.10.2016

Tedavi hakkında detaylı bilgiler içeren formun imzaladıktan ve ön hazırlıkların tamamlanmasından sonra ameliyathaneye gittim. Uygulama sırasında narkoz vs verilmemektedir. Damla anestezisiyle yapıldı. Tedavi 5 dakika gibi kısa bir sürede bitti. Herhangi bir ağrı ve acı hissi olmadı.  Korkulacak bir şey yokmuş aslına boşuna telaş yaptığımı anladım. İlk anda gerçekten görme kalitemin iyileştiğini fark ettim.

Daha sonra lazer gözlüğü takıldı ve yaşanması muhtemel gözde batma, kaşınma gibi rahatsızlıkları en az seviyeye indirmek için göz damlası tavsiye edildi.  Eve geldiğimde ise gözlerimde kanlanma olmuştu ve yanma hissi vardı. Doktorum bu durumla karşılaşacağımı daha önceden belirtmişti. Sanki gözünüze bir şey batıyor ve kaşıyarak onu çıkarabileceğinizi zannediyorsunuz. Ancak gözünüzü sürekli ovuşturup, kaşımayın diye uyarılmıştım. Ben normalde ufak bir sinek ısırığını bile kaşıyarak büyük bir yara haline getirirdim. Ancak sabrettim ve el ile göze temas etmeyin dedikleri için tedavi olduğum gün elimi gözüme çok götürmedim. Ağrı eşiğim çok düşük olmadığı için ağrı kesiciye de ihtiyacım olmadı, verilen damlaları düzenli kullanmam batma ve yanma hissini azaltıyordu.

OPERASYON SONRASI

1.Gün – 21. 10. 2016

Uyandığımda bulanık görüyordum. Bir süre sonra bulanıklık azalmıştı.  Ancak gözümde kanlanma ve sulanma devam ediyordu. Ayrıca gözümde yanma hissi vardı. Damlalarımı düzenli kullandıkça bu his azalıyordu. Görüşüm net değildi ama tedaviden önce gözlüksüz görüşüm daha da bulanıktı. Yanma ve batmam arttıkça tekrar damla kullanmak rahatlıyor. Bilgisayar kullanmadım ve Tv izlemedim.

2.Gün – 22. 10. 2016

Tedavinden sonra ikinci gün gözümdeki kanlanma azalmıştı, ancak sürekli gözümü kaşımak istiyordum. Yanma hissi azalmıştı. Doktorum üstüne basa basa damlalarımı düzenli kullanmam gerektiğini söylemişti. Damlaları düzenli kullanmak gözü nemlendirmek ve lazer etkisinin tam oturması için çok önemliydi. Işığa karşı hassasiyetim devam ediyordu. Yavaş yavaş TV izlemeye başlamıştım. Ancak gözümü çok yormak istemiyordum.

 1. Gün – 23 . 10 .2016

Bugün gözümdeki kanlanma yok denecek kadar azalmıştı. Bulanık görüşte azalmıştı. Görüş açım net değildi. Kaşınma hisside önceki günlere göre daha azdı ancak devam ediyor.

4.Gün – 24.10.2016

Bugün ilk kontrol için Ertan hocanın yanına gittim. Kendisi tedavinden sonra takılan kontakt lensleri çıkardı. Lensler çıktığı anda gözümde 15-20 saniye süren kamaşmalar oldu. Kapatıp açtıktan sonra görüşüm daha da netleşmişti. Uzak görme probleminin yanında astigmatta olduğu için gözlük kullanmadan net görmem pek mümkün olmuyordu. Ancak No Touch Laser tedavisinin astigmatımı da nerdeyse sıfırlaması beni çok mutlu etmişti. Ertan hoca bir ay dolduktan sonra kontrolde yapılacak ölçümlerin daha doğru sonuçlar vereceğini söyledi. O yüzden tedavi sonrası göz ölçümlerimi bir ay dolduktan sonra blog sayfam üzerinden paylaşacağım.

Önemli bir not : 6 ay boyunca dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanmalısınız.

İlk kontrolümden sonra özetleyecek olursam:

Öncelikle tedavi sırasında kesinlikle ağrı ve sızı hissetmedim. Kısa sürede tedaviden önceki gözlüksüz görüş ile tedaviden sonraki gözlüksüz görüş arasındaki farkı anlayabiliyorsunuz. İlk iki gün gözümde kanlanma vardı. Kaşınma ve yanma hissi fazlaydı. 4.günden itibaren artık bu hisler azalmıştı. TV izlemeye başlayabilmiştim. Tedavide iyileşme sürecinden en önemli nokta damlaların düzenli kullanılmasıdır.

 1. Gün – 27.10.2016

Bugün tedaviden sonraki bir haftam doldu. Görme kalitem gittikçe iyileşiyor diyebilirim. Ara ara kaşınma hissi yine oluyor. Fazla ışıklı ortamda kalınca hassasiyetimde olmaktadır. 31 Ekim’de işbaşı yapacağım.  Sürekli bilgisayar başında çalışan biri olarak ilk iş günümün nasıl geçeceğini oldukça merak ediyorum. Çünkü tedaviden sonra gün boyunca toplansa 1 saatten fazla ekrana bakmadım. İşe başladığımda sürekli bilgisayar ekranı karşısında olacağım için en azından bu sürede gözlerimi iyice dinlendirmek istedim.

Tedaviden sonraki ilk iş günüm

– 31.10.2016

Yaklaşık 5 saat bilgisayar ekranına bakabildim. Bu beni çok zorlamadı. Sadece ekrandaki yazıları okurken bulanıklaşmalar oluyordu. Gözümdeki yanma hissi de uykusuz kalındığında sağlıklı gözde bile olan yanma hissi kadardı. Gün beklentimin üstünde sonuçlandı diyebilirim. Eve dönüşte hava kararmıştı, sokak lambaları ve araçların farları oldukça gözümü aldı. Doktorum ışığa karşı hassasiyetin bir süre daha süreceğini söylemişti. Gün sonunda sadece baş ağrısı ve göz çevremde ara ara yoklayan ağrılar oldu.

Tedaviden sonraki 13. Gün -2.11.2016

Bugün görüşüm daha berraktı, gözlük kullanmayı hiç beceremeyen biri olarak bu beni çok umutlandırmıştı. Tedavi öncesindeki olumlu yorumların yanında olumsuz yorum yapan hastaları da görünce tedaviden sonra çift görme yaşar mıyım? gerçekten gözlük olmadan net görebilir miyim diye düşüncelerim vardı. Bugün no touch lazer tedavisi olalı 13 gün oldu ve iyi ki olmuşum diyebiliyorum. Umarım görme kalitem bu şekilde devam eder.

No Touch Lazer yorumları

Bu bölüme no touch lazer yorumları adını verdim. Çünkü tedavi öncesinde yaptığım aramaların çoğu no touch lazer yorumları şeklindeydi. Birçok yorum ve blog yazısı okudum. Benden önce bu tedaviyi olan kişilerin yorumları benim için oldukça önemliydi. Bu yorumlara katkım olması için blog sayfası üzerinden yazmaya karar verdim. Ancak şunu ayrıca belirmek isterim. Ameliyat ya da ameliyathane korkusu yaşayan insanlar için bu tedaviye biçilmiş kaftan diyebiliriz. Çünkü işlem göz açıp kapatınca tamamlanmış oluyor. Karşımdaki yeşil ışığa bakıp gözümü kapattığımda tedavinin bittiği söylenmişti. Tedavinin yapıldığı yerde ise korku oluşturacak cihazlar bulunmuyordu. Tedavi tek gözüm için 20 saniye kadar sürdü. Bu süre sizin göz yapınıza göre değişmektedir. Doktorum tek göz için ortalamanın 30 saniye olduğunu belirtmişti. Bugün tedavinin üzerinden 24 gün geçti ve çevremdeki herkese tavsiye ediyorum. 10 gün sonra birinci ay kontrolüm olacak. Beklentimin üzerinde sonuçlar ile karşılaşıyorum.

Lazer etkisinin kalıcı olduğu söylenmektedir, ancak okuduğum bazı yorumlar lazer tedavisinden seneler sonra göz numarasının tekrarladığı şeklindedir. Tedaviden önce bunu doktoruma sorduğumda Ertan hocam, bundan önceki lazer yöntemlerinden bazılarında göz numarasının tekrarladığını gördüklerini söyledi. Gelişen teknolojinin sonucu olarak No Touch Laser tedavisinde bu durumunda söz konusu olmadığını belirtti. Diğer bir nokta ise daha önce göz lazer tedavisi olup göz numaraları gelen hastalar için de No Touch Laser tedavisinin yapılabilecek olmasıdır. Ben doktoruma güvenerek bu tedaviye karar verdim. Sağlığınız üzerine vereceğiniz kararlarda ilk olarak bence siz de doktorunuza güvenmelisiniz.

 1. Ay Kontrolüm

Artık gözümdeki netlik daha iyi durumda. Bugün göz numaralarım tekrar ölçüldü.

Ameliyat Öncesi Göz numaralarım

Sağ göz -3.00 miyop -0.25 25 derecede astigmat

sol göz -3.00 miyop -0.50 15 derecede astigmat

Ameliyat Sonrası Göz Numaralarım

sağ göz-0.25 sol göz 0.00

Doktorum Ertan bey birinci aydan sonra yapılacak ölçümlerin daha doğru sonuçlar vereceğini söylemiştim. Şunu da ayrıca belirtmeliyim bana daha korneam ince olduğu için lazer ameliyatı yapılamayacağı söylenmişti. No Touch Lazer ile ince kornealı gözlere de lazer tedavisi yapılıyor.

Özellikle astigmatımın geçeceğini düşünmemiştim. Böyle bir ön yargım vardı. Astigmatımın iyileştiğini görme kalitemden anlayabilmek beni çok mutlu etti.

Göz lazer ameliyatı No Touch Laser olalı 2 ay oldu

16.12.2016

Tedavinin üzerinden neredeyse iki ay geçti. Tek zorlandığım konu güneş gözlüğü takmak diyebilirim.Lazer ameliyatı sonrasında 6 ay süre ile haze adı verilen durumla karşılaşmamak için güneş gözlüğü takmak gerekmektedir. Aksesuar kullanmayı çok sevmediğim için bazen gözlüğümü yanıma almayı unutuyorum. Mesleğim bilgisayar programcılığı olduğu için bilgisayar başında çok kalıyorum. İlk ay bilgisayar ekranına çok baktığımda hafif bir baş ağrısı yokluyordu. Son zamanlarda bunun olmadığını fark ettim. Teyzemde de yüksek miyop var. Teyzemi bildim bileli gözlük takar ve gördüğüm en düzenli gözlük kullanan kişi olduğunu söylüyorum. Gözlüğünü eli kolu gibi sahiplendiği için gözlük takmanın ona zor gelmediğini söylemişti. Ben tedaviden önce bazen yarı kör gezer yine de gözlük takmak istemezdim. Ama kitap okurken, TV seyrederken ya da bilgisayar başında çalışırken gözlük takmak zorundaydım.

Göz lazer ameliyatından sonra artık hiç gözlük takmadığımı fark eden arkadaşlarımdan bazıları lazer tedavilerinden bir süre sonra göz numarasının geri geleceğini söyledi. Ben no touch lazer tedavisi olmadan önce bu konuyu araştırdığımda göz numarasının geri gelmediğini, etkisinin ömür boyu süreceğini söylemişlerdi.Bu konuda doktoruma güvenmeyi tercih ediyorum.

18.12.2016 

Bugün gözlerimde aşırı yaşarma oldu. Böyle bir durum ile tedaviden sonraki bir ay boyunca karşılaşmamıştım. Gün içinde ara ara gözümden yaş aktı ve batmalar oldu. Doktoruma konuyla ilgili mail attım. Kendisi muayene için yarına yani pazartesi gününe randevu verdi.

2 aydır böyle bir durumla karşılaşmadığım için oldukça merak ediyorum. Muayeneden sonra detayları burada yeniden yazacağım.

19.12.2016

Muayenede yapılan kontroller sonrasında kirpik dibi iltihabı teşhisi kondu. Durumun geçirdiğim No touch laser tedavisi ile alakalı olmadığı söylendi. Aynı rahatsızlığı daha önce lise dönemimde de yaşamıştım. Göz kapaklarımda bazen şişmeler ve kepeklenmeler oluyordu. O zaman göz doktorum tebeşir tozundan dahi bu durumla karşılaşabileceğini söylemişti. Kullanmam için damla ve kremler vermişti. Yastık kılıfımı günlük değiştirmemi ve tozlu ortamlarda fazla kalmamamı söylemişti.

25.12.2016

Göz yaşarması için verilen damlaları düzenli kullanınca etkisini gördüm . Ayrıca kirpik diplerinin bebek şampuanıyla yıkanması gerçekten iyi geliyor.

No Touch Lazer – Göz Kuruluğu

No Touch Lazer tedavisi olmaya karar verdiğimde roaccutane ilacının muadili olan Aknetrent kullanıyordum. Aknetrent yan etkileri çok olan ve akne tedavisinde kullanılan uzun süreli bir ilaç. Göz sağlığımı etkileyen yan etkisi ise göz kuruluğu olmasıydı. Bu biraz kafamı karıştırmıştı ama doktorum no touch lazer yöntemine gözümdeki kuruluğun engel olmadığını söylemişti.

Genellikle göz lazer ameliyatlarından sonra kalıcı göz kuruluğu olduğu söylenmektedir.  No touch laser tedavisinden sonra artan şiddetli bir göz kuruluğum olmadı. İlaç kullanımım bu ay bitti. Tedavi sonrasında verilen göz yaşartıcı damlaları düzenli kullandığımda ise gözlerimde batma olmuyor.

No Touch Lazer Fiyatları

Tedaviden sonra yakın çevremden en sık duyduğum soru fiyat sorusuydu. Ortalama fiyatlar verdim ama net fiyat göz muayenenizde belirlenmektedir. Göz ameliyatları kişiye özel ameliyatlardır. Ben ameliyat olduğumda kampanya vardı lazer uyumluluk testlerinden ücret alınmamıştı. Tedavi olmayı düşündüğünüz göz hastanesini sosyal medya üzerinden takip etmenizi tavsiye ederim.

Tedaviden 6 Ay Sonra

Bugün uzun zamandan sonra göz kontrolüne gittim. Her şeyin  yolunda gittiğini bir de doktorumdan duymak daha güzeldi. Gözlükler olmadan kışın, karın tadını çıkarmak çok güzeldi 🙂 Ben gözlükleri kendime yakıştıramıyordum, taşımak yük geliyordu o yüzden No Touch Lazer tedavisi olmuştum. İnternet üzerinde çok araştırma yaptım. Her kafadan farklı bir ses çıkıyordu. Şimdi yaşayan ve memnun kalan biri olarak çevremdeki herkese tavsiye ediyorum. Bilişim sektöründe çalıştığım için gözlerim çok yoruluyor. Ancak görme kalitemde bozulma yaşamıyorum.

Bir burun ameliyatı göz lazer ameliyatlarında yaşanan öncesi-sonrası durumunun gözle görülmesi mümkün olmuyor. Tamamen yaşayanın anlayabileceği bir durum ancak İnternette gördüğüm bir fotoğraf sanki bu yaşanan değişimi birazda olsa özetliyor:

Miyop ve Normal Görüş
Miyop ve Normal Görüş

No Touch Lazer Yorumları

İnternet üzerinden tedavi hakkında birden fazla yorum gördüğüm için bugün No Touch Lazer Yorumları başlığıyla yazmak istedim. Hepimiz aktif olarak internet kullanıyoruz. İnternet üzerindeki yorumları önemseyip, tavsiye alıyoruz. Ancak sağlık konusundaki tavsiyelerden sonra muhakkak güvendiğiniz bir doktora danışmalısınız. Bir elin 5 parmağı bile farklıyken her tedavinin hepimizde aynı etkiyi vermesini bekleyemeyiz. Ben No Touch lazer tedavisini öncelikle bir haber programında görmüştüm sonrada araştırmıştım .Araştırırken bir kaç  yorum okuyup acaba olmasam mı diye düşünmüştüm. Daha sonra bir arkadaşımın çalıştığı hastanedeki doktora danıştım. O bu tedavilerin özellikle Avrupa ülkelerinde de çok yapıldığını, kornea üzerinde kalıcı bir hasar bırakmadığını söyledi. Bu sırada sosyal medyadan Ertan hocayı takip etmeye başlamıştım, başka bir doktor daha bu tedavilerin sıklıkla yapıldığını söyleyince Ertan hocadan randevu almıştım. Çok şükür bir sıkıntım yok, haftaya yeniden kontrole gideceğim. Kontrolden sonra detayları tekrar buradan paylaşacağım.

Kontrol Sonrası

Kontrolümde herhangi bir sıkıntı yaşamadım, görme kalitemde de memnunum 🙂

Gözümde Taş çıktı! 🙂

Evet yanlış okumadınız gözümde taş çıktı.

Göz taşı hastalığı, vücudumuzda taş üreten organlar sadece böbreklerden, safra kesesinden oluşmaz. Bunların yanında tükürük bezleri, pankreas kanalı, gözyaşı bezleri de taş üreten organlardır. Göz taşı hastalığı işte göz yaşı bezinin ürettiği taşlar sonucunda oluşur.

Gözümdeki kızarma sonucunda Veni Vidi Göz Atalar şubesinden Doç.Dr.Fırat Helvacıoğlu’ndan muayene randevusu aldım. Sol gözümde hafif kızarma ve kaşıntı vardı. Muayenede sol gözümde oluşmuş taşlar olduğunu söyledi Fırat hoca, bu göz taşlarından 2 tanesi büyük bunlar gözünü çizer o yüzden kızarıklık olur dedi. Göz taşlarını ise hemen göz muayenesini yaptığı cihazın başında alabileceğini söyledi. O gün oruç tuttuğumu söyleyince çok hafif canın yanar sonra alalım o zaman dedi. Nasıl ara ara diş taşlarımızı temizletiyoruz, onun gibi oluştukça göz taşları da alınırmış. İlk duyduğumda çok şaşırmıştım 🙂

Diyeceksiniz şimdi acaba ” No Touch Lazer ile bir alakası var mı ?” ama yok küçük yaştan beri gözleri hassas olan kızdım. Lisede tahtadaki tozdan bile alerji olurdum. Renkli gözlerdeki genel hassasiyet durumu sanırım.

Gelgelim göz taşlarım haftaya müsait olduğum bir günde alınacak. Bu arada aynada yakından baktığımdan ben de görebildim göz taşlarını 🙂 Taşlar alındıktan sonra öncesi sonrası fotoğrafı yapıp paylaşacağımm..

16.08.2017

Göz taşlarımı aldırmaktan korktum 🙂 Fırat hoca kalsın ancak gözünde yine kaşıntı ya da kızarıklık yaparsa alırız dedi 🙂 Çok sevindim. No Touch Laser tedavisinde bu kadar tedirgin olmamıştım. Çünkü tedavide gözüme temas olmamıştı. Taşlar alınırken gözüme bir cismin temas edeceğini bilmek tedirgin olmama yetti.

YAZIM DİLİM VİRALMİŞ 🙂

Bu başlığı atarak yazmaya devam ediyorum çünkü yazım dilimin viral reklam olduğu konusunda geri bildirim aldım. Türkçeyi sevmek özenerek kullanmak neden viral algısı yaratır?

Ben günlük hayatımda nasıl konuşuyorsam burada da öyle yazıyorum. Halk olarak hep şikayetlenmeyi severiz, burada sürekli tedavi hakkında olumsuz yorum yazsaydım o zaman kimsenin aklına karalama kampanyası mı yapıyor demek gelmezdi. “Aaa gördünüz tedavi çok kötü kızı kör etmiş “denirdi. Ahlaki değerlere önem veren biri olarak belirtmek isterim bu sayfayı hiçbir çıkar beklemeden oluşturdum ve Veni Vidi Göz’ün benim reklamıma ihtiyacı olduğunu da düşünmüyorum, TV,Dergi, Sosyal medya reklamlarını görüyoruz zaten.

Neden No Touch Lazer adıyla blog açtım?

Ben tedavi olmadan önce tüm blogları  inceledim hatta bir blog yazısında okuduklarımdan sonra vazgeçmiştim, bir cesaretle oldum tedaviyi. Şimdi memnunum 5 yıl sonra memnun olur muyum? Bilmiyorum… Ama o yazıyı okuyup vazgeçmiş olarak kalsaydım ve tedavi olmasaydım bugün bu memnuniyeti yaşamış olmayacaktım. Blog sayfamı da bu yüzden açtım. Adını da en alakalı alan adını seçeyim yazım daha çok kişi ulaşsın diye notouchlazer.net seçtim. Yazımdan, memnun kalmamdan cesaret alın ama göz yapınızı asla riske atmayın hastaneden göz doktoruna, göz doktorundan uygulanacak yönteme kadar her şeyi çok  iyi araştırın. Bunu da sadece sanalda yapmayın, doktorunuzla yüz yüze konuşun.

No Touch Lazer Tedavisinden 1 Yıl Sonra

Evet 🙂 Tam bir yıl oldu haftaya kontrol amaçlı Özer hocaya muayene olacağım, randevu günümü heyecanla bekliyorum. Şu an görmemde bir sıkıntı yok umarım ölçümler de aynı şeyi söyler. Sürekli göz numaraların eskiye dönecek söylemi kafa karıştırmıyor değil, sanki numaralarım ne zaman geri gelecek diye bekliyor gibiyim. Çevremizde profesör doktor (!) 🙂 insanlar dolu olduğu için kulak vermemek elde değil.

Kontrol Sonrası

Merhabalar,  yapılan kontrollerde göz numaralarımda değişme olmadığı gözlemlendi,bir sonraki randevum için seneye Nisan-Mayıs aylarını konuştuk. No Touch Laser her ne kadar pazarlama ürünü vs olarak belirtilse de tedavi sonrası memnun olanlar grubundan biri olarak böyle düşünmüyorum.  Olumsuz şeyler yazmadığım için de reklam olarak değerlendirenler oldu, yorumda bulunduğum blog yöneticisinden gerçekçi değilsiniz dönüş aldım, komik olan ise bu yönetici başka isimle gelip sayfama yorum bırakmış. Boşuna dememişler kişi kendinden bilir işi (!). Sahte adlar ile sanal takılan insanların yorumlarına sayfam üzerinden onay vermiyorum.

Güvendiğiniz bir göz doktoruna muayene olmadan internet üzerindeki yorumlardan operasyon kararı vermeyin. Unutmadan her yöntem herkes için güvenli değildir.Göz doktorlarına danışarak sizin için en uygun yöntemin belirlenmesini sağlayın. Son olarak tedavi öncesi ve sonrası göz numalarımı aşağıya yeniden yazıyorum.

Ameliyat Öncesi Göz numaralarım

Sağ göz -3.00 miyop -0.25 25 derecede astigmat

sol göz -3.00 miyop -0.50 15 derecede astigmat

Ameliyat Sonrası Göz Numaralarım

sağ göz-0.25 sol göz 0.00

Bir sonraki güncellememi kontrolümden sonra yapacağım. Yorumlarınızı merakla takip ediyor olacağım yorum üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

“Göz Lazer Ameliyatı No Touch Laser” üzerine 59 yorum

 1. Çok açıklayıcı olmuş, bir süre daha güncellemelerinizi takip edip, sonra tedavi için muayene olmaya karar verdim.

 2. Merhaba 10.04.2017 ameliyat oldum 19 seneden beri gözlük kullanan biriydim şuan 7 günüm ve ilk iş başımı yaptım ben sadece 2 günü ağrılar çekmiştim ve şuana kadar hiç ağrım olmadı tek sıkıntım bazı yazıları bulanık görmek ve bu benim biraz moralimi bozuyor doktorumla bu hafta sonu randevum var cumartesi günü lenslerimi çıkardı doktorum ve ölçüm yapıldı ameliyattan önce gözlerim uzağı göreniyordum sol 6.00 sağ 6.25 ölçümden sonra sol -1.25 sağ -0.50 çıktı ve sol gözüm biraz moralimi bozdu ama doktorum bu daha yeni zamanla bu iyileşecek ve netlik kazanacaksın dedi inşallah dediği gibi olur. Sizede ilk zaman bulanık yavaş yavaş geçip netlik kazandı dimi

  1. Evet Eyyüp bey, sizin tedaviniz daha çok yeniymiş. 1 1,5 ay sonra netlik daha da artıyor. Bazı yazıları bulanık görmek ilk başlarda oluyor. Ancak onun içinde bence moralinizi bozmayın. Çünkü sağlıklı gözlerde bile yorulma sonucu bulanıklık olabiliyor. Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum..

 3. Merhabalar, yorumlarınız bana gerçekten moral ve cesaret verdi. Ben neredeyse ilk okul çağından beri gözlük kullanan biriyim ve gözlük kullanmaya direkt 3 derecelerle + astigmat ile başladım. şuan 37 yaşındayım 10 sene kadar önce dünya göz hastanesi kornea inceliğinden dolayı lazer olamazsınız demişti. geçen hafta özer beyden randevu aldım. özer bey bana no touch lazer in benim için uygun olduğunu söyledi. forumlardan bir çok yorum okudum hatta bazı arkadaşların kalcı sıkıntılar çektiğini okudum. özer beye randevuda söyledim kendisi de 1 hastasında problem yaşadığını belirtti (çift görme sorunu) fakat hala tedaviye devam ettiğini belirtti. göz derecelerim sağ göz 9 sol göz 6 , ayrıca sağda 1,25 astigmat solda da 2 astigmat var. özer bey lazer sonrası sağ gözümde bir miktar miyop kalacağını söyledi fakat şuan kullandığım gözlüğün 1 derece düşük olduğunu gözlükle görebildiğim kadar gözlüksüz göreceğimi belirtti. Bir çok arkadaşımla istişare ettim bir arkadaşım bana şuanki durumumdan mutlaka daha iyi olacağını söyledi. Eşim de daha önce lazer olmuştu neredeyse 10 yıl önce şimdi çok iyi görüyor. Bende özer beyin tavsiyesiyle ve sizlerin yorumları ile olacağım. inşallah sizlerinde belirttiğiniz gibi az sancılı ve sıkıntısız bir süreç olur.

  1. Merhabalar Ercan bey, yorumlarımdan moral almanız beni çok mutlu etti. Özer beyin tavsiye ettiği ilaç ve göz damlalarını düzenli kullandığınızda süreç az sancılı olacaktır inşallah. Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

  1. Yakup bey, 18 yaş üstü hastalara uygulanıyor, ancak yaştan ziyade göz numaralarındaki ilerlemenin durmuş olması gerekiyor, yani hasta 18 yaşında ama göz numaralarında ilerleme devam ediyorsa yapılmıyor diye biliyorum

 4. Arkadaslar 7 haziranda no touch lazer oldum henüz 25 gun dahi olmadı bugun kontrolüm vardı ölçümlerde sag 1 derece sol 0.50 derece miyop cıktı özer bey henüz cok erken oldugunu inşallah dahada düşeceğini belirtti şuan bile mutluyum zira sag 9.25 sol 6.25 artı 2 şer derece astigmattan bu noktaya düşmek çok sevindirici. Şimdilik bilgisayar kullanırken zorlanıyorum . Mali müşavir oldugum için mecburum bende her saatte bir 15 dakika dinlendiriyorum insallah 3.ay kontrolümde 0.50 şer derece daha düşer .

 5. Merhabalar 26.12.2017 de notouch ile lazer oldum bugün 5.gun bulanık görüyorum umarım yavaş yavaş düzelecek haftaya ayın 9 da kontrolün var

 6. 24 agustos 2017 da no touch ameliyat oldum. 4. Gunun sonunda gozumdeki lensleri cikartti hocamiz ve sanki gorme kalitem gitti. No touch in iyilesme netlik kazanma suresi nedir acaba ? Henuz 1 ay olmadi bir fark var ama tatmin degilim.

  1. Merhaba Samet bey, henüz yeni sayılır zamanla görmeniz daha net olacaktır(özellikle ilk iki aydan sonra), bazen psikolojik olarakta sanki net görmüyorum hissi oluyordu

 7. ben 3 sene önce lasik oldum son 1 senede -1 derece miyop cıktı şimdi kararsızım ikinci kez bu ameliyatı olan varmı varsa lütfen bilgi versin

  1. Merhaba, doktoruma sizin için sordum daha önce lazer tedavisi olan hastalara da göz yapısı uygun bulunursa No Touch Lazer yapılabileceğini söyledi.

 8. Merhaba Bende No Touch Ameliyatı Oldum Cidden Çok Memnun Kaldım Ve Tabiki Bu Memnuniyetliği Anlatmam Ğerekiyor Umarım Bu Yorumlar İnsanlara Faydaları Olur Açıklamalarınız Gayet Ğüzeldi ayrıca Teşekkür Ederim .

 9. Merhaba
  Bende 1 ay önce no touch ameliyatı oldum 1,75 di gözlerim şu an gözlük kullanmıyorum yüzdesel olarak %80 – 85 diyebilirim netliği 1. Ay kontrolümde en küçük harfi biraz puslu da olsa okuyabildim iyileşme süreci devam edecekmi acaba yüzde yüze ulaşabilecekmiyim çok merak ediyorum operasyonu geçiren ve tam iyileşmesi biten ve ne kadar sürede tamamlanacağı hakkında bilgisi olan bir arkadaş yanıt verirse memnun olurum 🙂

  1. Merhaba gözunuz nasil oldu yuzde yuze ulastimi bende oldum 1 ay oldu yazinizi gördum simdi benim sol gözum uzaktaki kucuk yazilari az puslu göruyor ama sagda birsey yok ilesme sureci devam edicekmi cvp verirseniz sevinirim

   1. Bende sonuç iyi bir yılı geçti sorunum yok ancak ilk aylar biraz daha hassas oluyor. Sizi düşündüren konularda doktorunuzla iletişime geçmeyi ihmal etmemelisiniz.

  1. Ali bey, cihazı Türkiye’ye ilk getiren merkez Veni Vidi Göz. Ancak şu anda Medical Park dahil birçok hastanede yapılıyor.

 10. Merhaba yazınızı sonuna kadar okudum bende yeni ameliyat oldum. Gerçekten çok memnunum iki hafta sonra bir ay olacak kontrole gidicem. Yeniden doğmuş gibiyim görmek çok güzel bişeymiş baş ağrısından duramazdım ne ağrı ne bişey kalmadı. Bende atalar şubesinde Ahmet hocaya gittim Allah razı olsun hocam dan Allah ne muradı varsa versin sayesinde çok rahat bir operasyon geçirdim. Şimdi bende etrafımdaki herkese öneriyorum kontrol için gittiğimde inşallah güzel sonuçu doktorumdan duyarım.. yazınız için sizede çok teşekkür ederim 😊

  1. Çok geçmiş olsun, zaman ayırıp yazımı okuduğunuz için ben teşekkür ederim 🙂 Kontrol sonucunuzu da merak ettim, paylaşırsanız sevinirim.

 11. Bende 1 ay önce oldum sag gözum iyi ama solda uzaga biraz puslu özellikle kucuk yazilara bu da beni dusunduruyor acaba solda kaldimi diye doktorum o da duzelir ilesme sureci 6 aya kadar surecektir dedi umarim öyle olur cunku solda iyi olursa mukemmel olucak.

 12. Merhabalar bende no touch ameliyatı oldum yani tprk. Şuan ameliyat olalı 9.günüm netlik günden güne iyileşiyor İstanbul atalarda ahmet hocaya ameliyat oldum. İyi doktor kendisi sağolsun. Lazer olmayı düşünenler için bu yöntem uygunsa öneririm. Ve iyice araştırmadan acele etmeyin kaygılarınız olur sürekli. Sağlıklı günler herkese..

 13. tuğba hanım olumsuz yani ameliyat olupta şayet ameliyatı başarısız oldu ise sitenizde onay vermiyorsunuz herhalde

  1. Yorumunuzu yeni görüyorum küfürlü ve spam olduğunu düşündüğüm yorumlar haricindeki yorumlara onay veriyorum 🙂

 14. No Touch Lazer Psikolojik anlamda bile rahatlık sağladı bana. Göz numarası geri doner Vs diyenler oluyor, ama geri dönene kadar sağladığı rahatlığa değiyor Ben de tavsiye ediyorum.

 15. bu gün 26 gün oldu gözlerimde elle tutulur bir gelişme olmadı. çok iyimserdim ve hala iyimserliğimi koruyorum. Ama gün geçtikçe düzelmediği için huzursuz oluyorum. doktorum 4 derece düzeleceğini söylemişti. inşallah düzelir.

  1. Süleyman bey bir ay dolmasını bekleyin ve verilen damlaları düzenli kullanın göz kuruluğu miktarı fazlaysa sizi rahatsız edebilir. Yakın zamanda düzelir inşallah siz nerede tedavi olmuştunuz?

 16. Çok teşekkür ederim gayet hastanedeyse gidip danışman ile konuşmuş kadar oldum inş subat ortasında gidip muayene ve sonrasında tedavi olacağım ipliğiniz ve böyle bir yazı yazmanızdan dolayı çok teşekkürler

 17. Bende ameliyat oldum sağ gözüm düzeldi sol gözüm düzelmedi ve hibermetroba döndü ve içimde bir korku var düzelmicekmiş gibi

 18. slm bende 20 gun oldu ameliyat olalı 15 gun sonra ise basladim ama hala çok bulanık ara ara netlesiyor ama bunun nedenini anlamadim doktorum 1 aya kadar ancak netlesir dedi kontrolde oldum hersey normal oldugunu soyledi doktorum ama sag gozum daha bulanik damlalarimida duzenli kullaniyorum çok endise ediyorum duzelmez diye cvp yazarmısınız lütfen

  1. Merhaba Elif hanım bana ortalama 1 ay içinde görüntü netleşir demişlerdi. Damla verildi mi size ?

 19. merhaba böyle bir aydınlatma çalışmanız için çok teşekkür ediyorum no touch laser için karar verdim bana önereceğiniz bir doktor adı varmı hastahane danışmanı dr akın akyurt beye yönlendireceklerini söylediler.sizin de deneyiminiz benim için önemli şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

  1. Ben teşekkür ederim. Op.Dr. Özer Kavalcıoğlu ile Doç.Dr. Fırat Helvacıoğlu’nu önerebilirim. Ancak öncelik sizin muayeneden sonra güvendiğiniz doktora tedavi olmanızdır.

 20. 5 Nisan 2018 saat 3.30 bu operasyonu gecirecegim . Ve okudugum birkac blog yüzünden vazgecebilirim her an. Göz numaralarim
  2.50 her iki göz miyop ve 0.75 astgmat
  Duzelmemesinden ve görememekten cok korkuyorum

  1. Merhaba tedavi oldunuz mu? Son durumunuz nedir? Bence bloglardan ziyade doktorunuza güvenmelisiniz, herkesin göz yapısı farklı olduğu için sonuçlarda farklı olacaktır.

 21. Merhaba,

  Öncelikle tecrübelerinizi bu şekilde paylaştığınız için teşekkürler. Bende 07.04.2018 tarihinde operasyon geçirdim ve türkçe kaynakların yetersizliği nedeniyle kendi tecrübelerimi bir blogta paylaşmak istedim. Genel anlamda kötü tecrübeleri olan insanların paylaşması yerine ben en baştan durumumu gerçek bir şekilde açıklamak istedim. Blog linkimide burada paylaşıyorum böylece gelişmeleri takip edebilirsiniz.

  notouchtprk.blogspot.com

 22. ben 13.04.18 tarihinde prk oldum ama hala netlik kazanmadı biraz bulanıklık ve dalgalanma var acaba bu gecer mi ne zman geçer:?

  1. Merhaba,tarih olarak bakıldığında çok yeni, doktorunuza danışın belki kuruluk olmuştur. Başlarda yaşanan göz kuruluğu da öyle hissettiriyordu

 23. Merhabalar. Yaşım 20. Bende geçen ay miyop(uzak) lazer tedavisi için Dünyagöze gittim. ölçümler yapıldı ve göz numaralarımın 5’e 4.5 olduğu lazer için olan ölçümün de 7.5 olduğu söylendi. En son 2015’te gözlük değişimi yapılmıştı 3 yıldır kullandığım gözlükle aynı numaralar yani üç yıldır göz numaralarında artış yok. Ayrıca 3.5 derece astigmatım var. Tüm bunların sonucunda bana lazer olamayacağımı söylediler. Gözümdeki gerekli mesafenin 3 değilde 2.70 olmasından dolayı göz içine lazer yerleştirme ameliyatını 30 – 35 yaşından sonra olabileceğini söylediler. Bu yöntemi yeni keşfettim sizce bu operasyonu olarak gözlükten kurtulma şansım var mı ? Şimdiden Teşekkürler.

  1. Merhaba Mustafa bey, göz numaralarında değişme olmaması lazer tedavileri için iyi bir şey size neden lazer tedavisi olamayacağınız söylendi? Göz içine lazer yerleştirmeden kastınız göz içi lens ameliyatları mı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir